آیا امام عصر عجل الله تعالى فرجه زمان ظهورش را مى داند؟

 

برگرفته از کتاب : نشانه هاى ظهور
بحثى مفصل در روایات اهل بیت سلام اللّه علیهم اجمعین در کتب معتبره عنوان شده است که آیا حجج الهى و ائمه معصومین سلام اللّه علیهم اجمعین به تمام حوادث و آنچه که پیش مى آید و در گذشته روى داده و یا در آینده انجام مى شود عالم هستند یا خیر؟ براى روشن شدن این حقیقت و به ویژه اینکه آیا وجود مقدس امام زمان ارواحنا له الفداء علم به وقت ظهور خود دارند یا نه ، از بیانات رسیده از ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین استفاده مى کنیم .
امام باقر و علم رسول اکرم و سایر انبیاء علیهم السلام
ابى بصیر از حضرت باقر علیه السّلام از کیفیت علم رسول اکرم صلى الله علیه و آله مى پرسد. آن حضرت مى فرمایند:
سئل على علیه السّلام عن علم النبى صلى الله علیه و آله فقال : علم النبى علم جمیع النبیین و علم ما کان و ما هو کائن الى قیام الساعة ثم قال والذى نفسى بیده انى لاعلم علم النبى صلى الله علیه و آله و علم ما کان و ما هو کائن فیما بینى و بین قیام الساعة .

سؤال شد از على علیه السّلام از علم پیامبر صلى الله علیه و آله ، فرمود: علم پیامبر یعنى علم همه انبیاء (یعنى علم همه انبیاء در خدمت و نزد رسول گرامى اسلام است ) و پیامبر بزرگ اسلام صلى الله علیه و آله عالم به ماکان و مایکون است (آنچه در گذشته بوده و هرچه که اکنون در دست اقدام است و کارهایى که در آینده انجام مى گیرد) تا روز قیامت . قسم به خداوندى که جانم در کف قدرت اوست که من (على علیه السّلام ) همه دانشهاى رسول معظم صلى الله علیه و آله را مى دانم و از آنچه که در گذشته در دنیا رخ داده و هرچه که اکنون در دست اقدام است و امورى که در آینده عملى خواهد شد عالم هستم .

این است شاءن علمى امام علیه السّلام ، و طبق مدارک قطعیه این مقام به امر خداوند و رسول مکرمش امروز (زمان غیبت ) اختصاص به حضرت بقیة الله روحى له الفداء دارد. بنابراین ، چگونه ممکن است کسى که وارث علوم همه انبیاء و ائمه معصومین سلام الله علیهم اجمعین است و علم ماکان مایکون و ماهو کائن را دارد از مهمترین مساءله حیاتى خویش (یعنى روز ظهور و قیامش ) آگاهى نداشته باشد؟ حاشا و کلا، بلکه مى داند ولى چون از اسرار بزرگ الهى است ، نباید گفته شود؛ لذا فرمودند
((لانوقت ))، یعنى روز و وقت ظهور را تعیین نمى کنیم .

/ 0 نظر / 3 بازدید