فواصل ستارگان

«به فواصل ستارگان سوگند یاد می کنمــ سوگندی که وقتی فواصل را دانستید سوگند بسیار بسیار بزرگی خواهد بود ــ که این قرآن قرآنِ پرباری است».سوره واقعه ایات٧۵تا٧٧

(اگر «لا» بر سر فعل اُقـسِمُ برای نفی باشد شاید به این خاطرباشد کـه ستارگان در آن جائی که ما آنها را می بینیم نیستند بلکه بر اثر کج شدن مسیر نور تحت تأثیر نیرویجاذبه، ما آنها را درجای دیگری می بینیم. و هـمینطور به این خاطرکه برخی از ستارگانی که آنها را می بینیم فعلاً وجود ندارند بلکه هزاران و میلیونها سال پیش مرده اند و ما فقط نور آنـهـا را می بینیم. ولی «لا» ظاهـرا حرفتأکید است).

نکات آیات: 1ــ فواصل میان ستارگان سرسامآور است. 2ــ روزی انسان فواصل ستارگان را اندازه خواهد گرفت و آنها را  خواهد دانست. 3ــ قرآن کتاب پرباری است.

1ــ فواصل میانستارگان سرسام آور است:

در زمان محمد انسان میدانسته که ستارگان خیلی از ما دورهستند. ولی اینکه فـاصلهآنها بسیار بسیار زیاد است (یعنی سرسام آور است) طبعاً کسی چیزی نمیدانسته است. (بسیار بسیار بزرگ بودن سوگند در آیه، بمعنی: بسیار بسیار دوربودن ستاره ها است).

ـــــ  فاصله خورشـید تا نزدیکترین ستاره تقـریباً 4 سال و 4 ماه نوری است. یعنینور که 300000 کیلو متر در ثانیه میرود، 4 سال و4 ماه طول میکشد تابهآن ستاره برسد.

ـــــ سیروس کـه یکـی ازنزدیکترین ستاره ها به خورشید است 8،7 سال نوری دور است. نوری کهما از آن می بینیم تقریباً 9 سال پیش آنستاره را ترک کرده است.

مواقع نجوم بمعنی فاصله ستاره ها نسبت به همدیگر نیز هست. چنانکه در تصویرمیبینیم ما آنها را نزدیک بهم می بینیم، درحالیکه اینطور نیستند.بلکه فاصله های سرسام آوری از هم دارند.

2ــ روزی انسان فواصلستارگان را اندازهخواهد گرفت و آنها را خواهد دانست:

فعلاً انسان  فواصل ستارگان رااندازه گیری می کندو آنها را می داند.

3ــ قرآن کتاب پرباری است

 

/ 2 نظر / 3 بازدید
Shahin

سلام به شما دوست عزيز وبسايت ما به تازگي راه اندازي شده خوشحال مي شم با هم بيشتر آشنا بشيم ! لطفا به وب سايت خودت ( پارسي پارك ) يه سري بزن موفق باشي و پيروز http://www.parsipark.com

بنده دخدا

بسم الله ارحمن ارحیم با سلام خدمت شما دوست مومن وبلاگ ادیان و فرقه های جهان آماده تبادل لینک و لوگو با وبلاگ ها و سایت ها می یاشد از شما درخواصت می شود در این کار خیر شریک شوید و ما را در راه از بین بردن فرقه های ضاله جهان همیاری فرمایید با تشکر اللهم عجل لولیک الفرج